E napon… Ígéret (május) hava 12.-én…
1635-ben e napon alapította Pázmány Péter esztergomi érsek a magyar Fölvidéken a Nagyszombati Egyetemet, az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogelődjét.

Eleinte két – bölcsészeti és theológiai – fakultással működött; 1667-ben kezdődött meg az oktatás a jogi, 1769-ben pedig az orvosi karon is. Ezzel Nagyszombat teljes szerkezetű klasszikus egyetemmé vált.
Plenck József Jakab szembajokról írt művét még japán nyelvre is lefordították.

A jezsuita rend megalapításától nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a kor színvonalának megfelelő, központilag irányított oktatási intézményrendszert hozzon létre, hogy ezzel is segítse a római katolikus egyház befolyásának növelését.

Egyetemünk a Fölvidéken, Nagyszombatban 1777-ig, költözést előíró Mária Terézia rendeletéig maradt. Budán indult meg az áthelyezett egyetemi képzés…
Az egyetemet 1777-ben költöztették át Budára, majd Pestre. Ennek utódja a mai Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Semmelweis Orvostudományi Egyetem. (1969-től viseli Semmelweis Ignác nevét).
A korszerűsítés munkáját – a fölvilágosult abszolutizmus jegyében – a bécsi kormányhatóságok végezték. Az oktatásügyet szigorúan politikai kérdésként fogták fel. Mária Terézia szakértői Gerard van Swieten vezetésével 1749 és 1756 között a Bécsi Egyetemen hajtottak végre reformokat, s ennek nyomán indult meg a Nagyszombati Egyetem átszervezése is.
Nagyszombatban azóta nincs egyetem.
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...