Scroll To Top

A magyarság elnyomatásának legfőbb oka a gyáva magyar ! (Sz.)

Casablanca

Casablanca – a bemutatása napján ajánlott esti film !
Enyészet (november) hava 26.-án

1942-ben e napon mutatták be a Casablanca filmet, amely azóta világhírűvé lett…

Casablanca fekete-fehér amerikai romantikus film Kertész Mihály rendezésében, Humphrey Bogart és Ingrid Bergman főszereplésével. A forgatókönyvet Julius J. Epstein, Philip G. Epstein és Howard Koch írta, Murray Burnett és Joan Allison Everybody comes to Rick’s című színműve alapján.

A film rajongásig szeretett romantikus világsiker lett… 
A nyugati világ élemedettje ebből a filmből ismeri ma magyar László nevünket…

A forgatókönyvet majd’ minden nap átírták a forgatásig. Ingrid Bergman az utolsó napig nem tudta, hogy Ilse elrepül-e vagy marad… 

A filmet Magyarországon először 1947-ben mutatták be a mozik feliratosan, majd szinkronizáltan csak 1966 augusztus 27.-én mutatta be a Magyar Televízió. Ezzel a szinkronnal jelent aztán meg DVD-n és Blue-ray-en is…

Casablanca spanyolul „Fehér ház”, arab nevén الدار البيضاء ad-Dár al-Bajḍáʼ, marokkói arabul al Dar Elbeïda الدار البيضا , berberül meg Anfa városa Marokkó nyugati részén, az Atlanti-óceán partján fekszik.

Allal al-Qajrawáni (fehér) mauszóleuma Casablanca-‘ban, azaz (الدار البيضاءad-Dár al-Bajḍáʼ-ban

Allal al-Qajrawáni, a muszlim szufi (szent), aki vélhetően Tuniszból érkezett, nejével, Lalla al-Bajḍáʾ-val, avagy a Fehér Asszonnyal itt telepedett le. Innen a város mai neve : A Fehér (asszony) Háza.
A hajdani álmos város ma Marokkó gazdasági fővárosa (a politikai főváros Rabat). Itt található az ország fő kikötője és haditengerészeti (Marokkói Királyi Flotta) központja.

A film néhány érdekessége hogy

  • Humphrey Bogart 173 cm magas volt, Ingrid Bergman pedig 175 cm. A forgatás során Bogart cipőjére egy fából készült 3 inches (7,6 cm) magasítót rögzítettek, hogy folyton magasabbnak látsszon a svéd színésznőnél.
  • A filmbeli Victor Laszlo cseh nemzetiségűként tűnik föl, ami nyilvánvaló képtelenség. Magyarország a film forgatása idején Németország szövetségese volt, Csehország pedig megszállt ország. A derék hungarusz Kertész Mihály (Michael Curtiz, 1905-ig Kaminer Manó) a magyar érzületű és származású zsidó ennek ellenére tisztességgel magyar nevet adott neki.
  • A filmet 1966-ban mutatták be Magyarországon. A Nagy Vilma által készített szinkron-szöveg pedig több helyen eltért az eredetitől, hogy az elnyomó, magyarellenes kommunista rendszer számára kényes politikai kérdéseket ne feszegessék. 
  • Több más filmben is fölemlegetik, mint ikonikus filmet. Ilyen pl. Steven Segal Glimmer Man filmje, ahol a Casablanca érzelmesen romantikus világában él a mélyen érző néger haver…
  • A film főszereplőjéről választotta nevét Viktor Lazlo belga énekesnő.

Oly népszerű és közismert lett e film, hogy más filmekben is rendre idézik…

The Glimmer Man, azaz A Tisztítótűz néger főszereplőjének is a Casablanca a kedvenc filmje, a film plakátja uralja a nappaliját… avagy a fekete kedvence a Fehér Ház… azaz hogy a Casablanca érzelmes világa… Tisztítótűz (1996)

Ossza meg:

Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...

A szerzőről

Dr. Szabó László

A MAGYAR KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG ALAPÍTVÁNY ALAPÍTÓJA
CSALÁDORVOS, AKI HISZ A CSALÁDBAN,
DE NEM HISZ A GYÓGYÍTHATATLAN BETEGSÉGEKBEN,
NEMZETÜNK BETEGSÉGÉNEK ORVOSLÁSAKÉNT PEDIG HISZ MAGYARORSZÁG FÖLTÁMADÁSÁBAN

Kalendárium

Illő napi filmajánló